dnes je 3.12.2024

Input:

Peníze a ceniny, peníze na cestě

22.1.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

Peníze a ceniny, peníze na cestě

Ing. Michal Šindelář, Ph.D.

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (ŽZ), ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, ve znění pozdějších předpisů (zákon o omezení plateb)

Peníze

Pokladní hotovostí se rozumí bankovky, mince a šeky. Součástí pokladní hotovosti naopak nejsou různé stvrzenky a úpisy. Peníze, vydané zaměstnancům nebo společníkům k použití jménem účetní jednotky na předem stanovené účely (drobné nákupy, zálohy na cestovné apod.) musí být zaúčtovány prostřednictvím účtů pohledávek 335 – Pohledávky za zaměstnanci, 355 – Ostatní pohledávky za společníky obchodní korporace. Vyúčtování zálohy je zaznamenáno ve prospěch účtu pohledávek. Pokud nebyly využity všechny peněžní prostředky, je zaměstnanec povinen nevyčerpanou zálohu navrátit. Zálohy pokladní hotovosti musí být proúčtovány na základě výdajového dokladu již k okamžiku uskutečnění výdaje peněz. O úbytku pokladní hotovosti není možné účtovat až v době přijetí zúčtovacího dokladu (například vyúčtování pracovní cesty, účtenky apod.), neboť by došlo k nesouladu fyzického stavu peněžní hotovosti a stavu evidovaného v účetnictví. Schodek na pokladně nevzniká pouze zpronevěrou nebo krádeží peněz, ale i nedoložením a neprokázáním pokladních operací.

Peníze v pokladně se účtují na základě příjmových a výdajových pokladních dokladů v účtové třídě 2. Příjmové doklady jsou zpravidla vyhotovovány ve dvou stejnopisech, originál zůstává účetní jednotce jako podklad pro zaúčtování příjmu na pokladnu, kopie (stvrzenka) slouží plátci jako potvrzení přijetí hotovosti.

Podle ustanovení § 31 odst. 14 ŽZ je podnikatel povinen na žádost zákazníka vydat doklady o prodeji zboží a poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele, datum prodeje zboží nebo služby, druh zboží nebo služby a cena.

Pokladní doklady musí splňovat náležitosti účetních dokladů podle ustanovení § 11 ZoÚ. Paragony, účtenky z obchodu mohou plnit funkci účetního dokladu, pokud na ně doplníme zákonem požadované náležitosti podle ustanovení § 11 ZoÚ. V praxi lze využít samostatných tiskopisů na pokladní doklady, paragony pak tvoří přílohu účetního dokladu.

Součástí pokladní hotovosti jsou rovněž valuty, tedy peněžní hotovost v cizí měně. O pohybu a stavu peněžních prostředků v cizí měně se účtuje ve valutové pokladně. Valutovou pokladnu zavádějí účetní jednotky v okamžiku příjmu první valuty. Účetní jednotky musí evidovat valutovou pokladnu v české i cizí měně (§ 4 odst. 12 ZoÚ). Pro každý druh valuty je nutno zavést do účtové osnovy samostatný analytický účet k syntetickému účtu 211 – Peněžní prostředky v pokladně vést pokladní knihu. V pokladní knize se pokladní operace vedou v příslušné měně, na českou měnu se přepočítávají kurzem stanoveným účetní jednotkou ve vnitropodnikové směrnici. V případě prodeje nebo nákupu cizí měny za českou měnu lze v okamžiku ocenění použít kurzu, za který byly tyto hodnoty nakoupeny nebo prodány (§ 24 odst. 6 ZoÚ).

Pro přepočet měn, které nejsou v kurzech vyhlašovaných ČNB, se pro přepočet použije kurz mezibankovního trhu pro tuto měnu k USD nebo EUR a kurs devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou pro USD nebo EUR ke stejnému dni, nebo poslední známý kurz vyhlášený či zveřejněný Českou národní bankou (§ 24 odst. 9 ZoÚ).

K okamžiku sestavení účetní závěrky se peněžní prostředky vyjádřené v cizí měně přepočítávají na českou měnu kurzem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou. Nerealizované kurzové rozdíly jsou účtovány výsledkově, tedy na vrub finančních nákladů nebo ve prospěch finančních výnosů.

Ceniny

O ceninách účtujeme v účtové třídě 2. Věcně patří mezi ceniny poštovní známky, kolky, telefonní karty či nakoupené stravenky. Ceniny evidují pověřené osoby v knize cenin.

O stavu a pohybu cenin se účtuje na účtu finančního majetku, o jejich spotřebě je účtováno k datu uskutečnění transakce na vrub příslušných nákladových účtů. Samotný nákup cenin není nákladem nýbrž změnou formy aktiva. O nákupu cenin, jež jsou okamžitě spotřebovány, lze účtovat na vrub nákladů, nicméně popis operace na účetním dokladu by měl být doplněn o účel spotřeby.

Výdej cenin pracovníkům nebo společníkům k vyúčtování se účtuje přes účty pohledávek v účtové třídě 3.

Za ceniny při

Nahrávám...
Nahrávám...