Ing. Zdenka Cardová, Ing. Jindřich Carda
Úvod
Chyby nás provází celým životem. Chybám se nevyhneme ani v účetnictví. Při zpracování účetnictví může nastat chyba v kterékoliv fázi účetních prací.
Cyklus účetních prací (stručný přehled):
-
Otevírání účetních knih
-
Průběžné zaznamenávání účetních případů
-
Ověření formální správnosti a věcné správnosti
-
Uzavírání účetních knih
-
Účetní závěrka (ověřování, výroční zpráva, zveřejňování)
-
Úschova účetních záznamů, skartace
Základní povinnosti při vedení účetnictví jsou zakotveny v zákoně o účetnictví. Základní zásadou stanovenou účetní jednotkám je povinnost vedení účetnictví tak, aby účetní závěrka sestavená na jeho základě podávala věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky.
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví:
Účetní jednotky jsou povinny provádět účetní zápisy průběžně v účetním období po vyhotovení účetního dokladu takovým způsobem, který neohrozí splnění požadavků rovněž jiných právních předpisů. K účetnímu zápisu musí být připojen podpisový záznam osoby odpovědné za jeho provedení, není-li shodný s podpisovým záznamem osoby odpovědné za zaúčtování účetního případu.
Účetní záznamy
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví jako soustavu účetních záznamů; přitom mohou použít technických prostředků, nosičů informací a programového vybavení. Účetním záznamem se rozumí data, která jsou záznamem veškerých skutečností týkajících se vedení účetnictví. Každou skutečnost týkající se vedení účetnictví jsou účetní jednotky povinny zaznamenávat výhradně jen účetními záznamy.
Účetními záznamy jsou zejména:
Pro účely zákona o účetnictví se informace obsažená v účetním záznamu označuje jako obsah účetního záznamu; konkrétní způsob zaznamenání této informace se označuje jako forma účetního záznamu.
Účetní záznam může mít formu:
- listinnou,
- technickou nebo
- smíšenou.
Účetní jednotka může provést převod účetního záznamu z jedné formy do jiné nové formy. Tímto převodem vzniká nový účetní záznam. V uvedeném případě je účetní jednotka povinna zajistit, že obsah účetního záznamu v nové formě je shodný s obsahem účetního záznamu v původní formě. Splnění uvedené povinnosti se má za prokázané, pokud účetní jednotka předloží účetní záznam v původní i nové formě a jejich obsah je shodný. Splnění této povinnosti však účetní jednotka může prokázat i jiným způsobem, který nezpochybní žádná z osob, které s převedeným záznamem pracují.
Účetní jednotky mohou vést účetní záznamy i ve formě, ve které je jejich obsah bez dalšího nečitelný; v tomto případě jsou povinny disponovat takovými prostředky, nosiči a vybavením, které umožní provést převod účetních záznamů do formy, ve které je jejich obsah pro fyzickou osobu čitelný. Pro potřeby ověřování účetní závěrky auditorem, jejího zveřejňování a pro potřeby příslušných kontrolních orgánů, jsou účetní jednotky povinny na požádání umožnit oprávněným osobám seznámit se s obsahem jimi určených účetních záznamů v uvedené formě. Tyto povinnosti mají účetní jednotky po dobu, po kterou jsou povinny vést nebo uschovávat uvedené účetní záznamy.
Chyby a jejich opravy nebo doplnění v účetních záznamech
Opravy nebo doplnění v účetních…