dnes je 21.11.2024

Input:

Automobil pořízený na úvěr se zajištěním dluhu převodem vlastnického práva

15.10.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2024.21.1
Automobil pořízený na úvěr se zajištěním dluhu převodem vlastnického práva

Monika Doleželová

Řešíte pořízení firemního vozu na úvěr? Nevíte, zda v tomto případě můžete automobil daňově odepisovat? Řešíte, jaké výdaje lze daňově zohlednit? Zda lze uplatňovat DPH u pohonných hmot či ostatních výdajů spojených s provozem firemního vozidla? To vše si ukážeme na konkrétních příkladech.

Zákon o daních z příjmů

Problematiku daňových odpisů a daňových výdajů (nákladů) řeší zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále jen "ZDP").

Pokud si podnikající daňový subjekt pořídí automobil na úvěr, je v první řadě nutné si ověřit, o jaký typ úvěru se jedná. Zda si pouze půjčí peníze (bezúčelový úvěr) a za ně pořídí automobil, nebo zda jde o účelový úvěr spojený se zajištěním převodu vlastnického práva.

V tomto článku se budeme věnovat konkrétně úvěru na pořízení automobilu s následným uzavřením smlouvy o výpůjčce, kterou uzavře věřitel (banka) s dlužníkem (kupujícím) na dobu zajištění dluhu převodem vlastnického práva k tomuto vozidlu.

Poplatník si tedy prvně pořídí automobil na svoji firmu, na své iniciály, a až následně převede tento automobil na úvěrovou společnost. Tím dojde ve velkém technickém průkazu k zápisu úvěrové společnosti či banky jako vlastníka a k zápisu původního majitele (kupujícího) do velkého TP pouze jako "provozovatele".

Kdo může automobil daňově odepisovat?

Kdo tedy může předmětné vozidlo daňově odepisovat, když vlastníkem automobilu je banka (úvěrová společnost)? Hmotný majetek odepisuje odpisovatel. Hmotný majetek je oprávněn odpisovat vždy pouze jeden poplatník.

Zákon o daních z příjmů zakotvuje v § 28 odst. 4 ZDP podmínky, na základě kterých může původní kupující (uživatel vozidla) tento automobil daňově odepisovat. Ten zní:

"Při převodu vlastnictví hmotného movitého majetku v důsledku zajištění dluhu převodem práva na věřitele může tento majetek odpisovat původní odpisovatel, pokud uzavře s věřitelem smlouvu o výpůjčce tohoto majetku na dobu zajištění dluhu převodem práva".

Pokud má tedy původní vlastník (kupující vozidla) uzavřenu výše uvedenou smlouvu, pak má také právo uplatnit daňové odpisy. Další pojistka je pak zakotvena v § 27 písm. h) ZDP, který vylučuje z odepisování hmotný movitý majetek nabytý věřitelem v důsledku zajištění dluhu převodem práva, a to po dobu zajištění tohoto dluhu a za předpokladu, že jej po tuto dobu bude odpisovat původní odpisovatel, uzavře-li s věřitelem smlouvu o výpůjčce.

Zákon o daních z příjmů stále zdůrazňuje existenci smlouvy o výpůjčce. Doporučujeme tedy pro tyto účely vždy zkontrolovat, zda byl skutečně tento typ smlouvy s bankou (úvěrovou společností) uzavřen. Jen za těchto podmínek lze uplatnit daňové odpisy.

Jaké odpisy může odpisovatel zvolit?

Daňový poplatník si sám volí způsob daňového odepisování. Může zvolit odpisy rovnoměrné, tzv. lineární (§ 31 ZDP), nebo odpisy zrychlené (§ 32 ZDP). S účinností od 1. 1. 2024 by mohl také využít odpisy mimořádné (§ 30a ZDP), ale pouze pokud bude pořizovat zcela bezemisní vozidlo, které bude pořízeno v období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2028 a poplatník bude jeho prvním odpisovatelem. U mimořádných odpisů zkoumáme prvního ekonomického vlastníka, nikoliv prvního právního vlastníka.

Příklad 1.

Firma s.r.o. zakoupila dne 15. 6. 2024 zcela nový bezemisní osobní automobil, jehož vstupní cena činila 1 500 000 Kč. Kolik budou činit daňové odpisy v roce pořízení a v následujících letech?

V tabulce níže jsou vyčísleny daňové odpisy. Poplatník může rovnoměrné a zrychlené odpisy libovolně přerušit, nebo v případě rovnoměrných odpisů uplatit v daném roce jen jejich poměrnou část (jednoduše: kolik se mu bude hodit). Mimořádné odpisy přerušit nelze!

Daňové odpisy Rovnoměrný odpis Zrychlený odpis Mimořádný odpis
1.     rok (2024) 165 000 Kč 300 000 Kč 450 000 Kč
2.     rok (2025) 333 750 Kč 480 000 Kč 750 000 Kč
3.     rok (2026) 333 750 Kč 360 000 Kč 300 000 Kč
4.     rok (2027) 333 750 Kč 240 000 Kč 0 Kč
5.     rok (2028) 333 750 Kč 120 000 Kč 0 Kč
celkem 1 500 000 Kč 1 500 000 Kč 1 500 000 Kč

Pokud by předmětné vozidlo bylo využito například provozovatelem taxislužby, pak by mohl být rovnoměrný či zrychlený odpis v prvním roce odpisu navýšen o dalších 10 % vypočteného odpisu v 1. roce. Tím by se následně poměrně snížily odpisy v dalších letech.

Výdaje na spotřebované PHM

V případě vozidla pořízeného na úvěr a užívaným uživatelem (kupujícím) na základě smlouvy o výpůjčce uzavřené s věřitelem na dobu zajištění dluhu převodem vlastnického práva k tomuto vozidlu, lze v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 4 ZDP uplatňovat do daňově účinných výdajů PHM v prokázané výši. U zahraničních pracovních cest, při kterých výdaje (náklady) na pohonné hmoty nelze prokázat (nemáme doklady o tankování v zahraničí), lze naopak uplatnit jen výdaje na PHM ve výši náhrady výdajů za spotřebované PHM, a to s použitím tuzemských cen pohonných hmot platných v době použití vozidla.

U tuzemských pracovních cest je tedy nutno vždy předložit doklad o koupi PHM. U zahraničních pracovních cest lze použít cenu skutečnou, nebo cenu PHM dle vyhlášky MPSV.

Zákon o DPH

Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen "ZDPH") neřeší u dlouhodobého majetku jeho právní vlastnictví, ale pouze skutečnost, zda je předmětný majetek využíván k ekonomické činnosti "podnikatele".

V případě pořízení dlouhodobého majetku je ale třeba myslet ještě na jednu specialitu zakotvenou v zákoně o DPH, který řeší poměr využití majetku pro ekonomickou činnost a poměr pro soukromou potřebu, případně také využití majetku pro činnosti jak zdaňované (s DPH), tak pro činnosti osvobozené bez nároku na odpočet DPH. Plátce DPH je povinen rozklíčovat tyto poměry jak v roce pořízení, tak v případě hmotného majetku i následující 4 roky. Při změně poměru je pak poplatník povinen provést úpravu daně v souladu se zákonem o DPH. 

Krácení DPH při pořízení vozidla

Na tuto skutečnost musí myslet nejenom podnikatel, fyzická osoba, který může s předmětným vozidlem jezdit na dovolenou a na další soukromé jízdy, ale také právnická osoba, pokud umožňuje svým zaměstnancům či statutárům využívat předmětné vozidlo pro jejich soukromé jízdy.

Příklad 2.

OSVČ, plátce DPH, koupila v roce 2024 osobní automobil na úvěr se zajištěním převodu vlastnického práva. S bankou byla sepsána smlouva o zajištění závazku převodem práva, jejíž součástí je smlouva o výpůjčce. Podnikatel je tak veden ve velkém technickém průkazu pouze jako

Nahrávám...
Nahrávám...